Štrukturovaná kabeláž

Štrukturovaná kabeláž

Cieľom našej spoločnosti je zabezpečiť dodávku štruktúrovanej kabeláže komplexne, to znamená od návrhu riešenia cez jeho samotnú realizáciu až po odovzdanie a vystavenie certifikačných meraní a protokolov. Samozrejmosťou je dodanie či už aktívnych alebo pasívnych prvkov štruktúrovanej kabeláže, ktoré si popíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Štruktúrovaná kabeláž predstavuje univerzálny kabelážny rozvod v rámci budovy, ktorý umožňuje prenos digitálnych a analógových signálov bez nutnosti inštalácie špeciálnych káblových rozvodov. Pre zákazníka je tak minimalizovaná nutnosť ďalších investícií. Štruktúrovaný kabelážny systém umožňuje užívateľovi kedykoľvek sa rozhodnúť, aká technológia bude použitá v konkrétnej dátovej zásuvke (počítač, telefón, IP kamera) a jednoduchým pripojením v dátovom rozvádzači zmeniť smerovanie konkrétnej technológie do daného miesta. Štruktúrovaná kabeláž tvorí základný prvok infraštruktúry lokálnych počítačových sieti LAN.

Z pohľadu užívateľa, ktorý sleduje predovšetkým pomer cena a výkon kabelážneho systému, je bežné klasifikovanie štruktúrovaných kabelážnych systémov podľa rýchlosti prenosu a šírky prenášaného pásma do základných skupín podľa kategórie:

 • Kategória 5, Cat. 5

  - Maximálna prenosová rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť s komponentmi kategórie 5 je 100   Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T). Teraz je už často nahradzaná kategóriou 5e a táto kategória sa už vlastne používa minimálne.

 • Kategória 5e, Cat. 5e

  – vychádza z kategórie 5 a má aj rovnakú šírku pásma (tj. 100 MHz). Z dôvodov cenovej dostupnosti je v tejto chvíli kategória 5e stále najrozšírenejšia kategória v štruktúrovanej kabeláži. Komponenty kategórie 5e dokáže preniesť aj Gigabit Ethernet - protokol 1000BaseT. Rýchlosť 1 Gb/s je limitnou rýchlosťou pre všetky komponenty kategórie 5e.

 • Kategória 6, Cat. 6

  - táto kategória pracuje so šírkou pásma 250MHz, čo je viac ako dvojnásobná šírka pásma ako kategória 5E. Vyššia kvalita komponentov s väčšou šírkou pásma, zaisťuje vysokú spoľahlivosť prenosu Gigabit Ethernetu (1 Gb/s., súčasne podporuje čiastočne aj protokol 10GBase-T).

 • Kategória 6A, Cat. 6A

  – táto kategória bola vytvorená pre plnohodnotný prenos protokolu 10GBase-T na všetky vzdialenosti (rýchlosť 10 Gb/s), ktoré sú v metalickej kabeláži štandardné. Oproti kategórii 6 pracujú komponenty kategórie 6A s dvojnásobnou šírkou pásma – tj. 500 MHz.

Zdieľaj :

Objednávkový formulár

 Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Budeme vás čo najskôr kontaktovať.
Chyba: Prosím, skúste to znova